- Pełne wdrożenie OPEN BIM w ARCHICAD
- Wydajność wyświetlania 2D
- Projektowanie parametryczne z zestawem narzędzi Rhino – Grasshopper – ARCHICAD
- Projektowanie systemów fasadowych w Grasshopper
- Tworzenie profili parametrycznych
- Właściwości definiowane z użyciem reguł
- Profesjonalne wizualizacje dzięki Maxon CineRender (R19)
Pełna implementacja OPEN BIM
Firma GRAPHISOFT, producent programu ARCHICAD, doskonali technologię modelowania informacji o budynku od lat. BIM przeżywa obecnie okres burzliwego rozwoju i rewolucjonizuje nie tylko projektowanie, ale też realizację wszelkiego typu obiektów budownictwa i infrastruktury. Szybki rozwój technologii BIM sprawia, że każda wersja programu ARCHICAD przynosi istotne nowości pozwalające jego użytkownikom pracować w wielobranżowych zespołach nad najbardziej złożonymi zadaniami projektowymi w otwartym środowisku oprogramowania OPEN BIM.
Nowa wersja programu ARCHICAD ułatwia współpracę międzybranżową dzięki implementacji najnowszego ogólnego standardu wymiany danych IFC4. Możliwy jest też import elementów o złożonej geometrii opartej na krzywych NURBS. Można też eksportować właściwości oraz dane komponentów (struktur warstwowych, profili złożonych) w celu wykonania przedmiarów, kosztorysów lub harmonogramów w specjalizowanych aplikacjach. Importowane właściwości elementów zapisane w standardzie IFC (wszystkie lub wybrane) mogą zostać precyzyjnie zmapowane do właściwości ARCHICAD, dzięki czemu można je wykorzystać jako kryteria przy ustawianiu wariantów graficznych lub podczas wykrywania kolizji. Można też je wykorzystać jako dane do tworzenia nowych wyrażeń, zestawień lub etykiet. Ponadto warstwy elementów modelu IFC można zmapować do istniejących warstw ARCHICAD, co pozwala uniknąć ich przypadkowego powielenia podczas importu.
Wydajność wyświetlania 2D
Program ARCHICAD pozwala integrować rozwiązania branżowe z projektami budowlanymi, umożliwia też wspólną pracę nad plikami zawierającymi pełne dane BIM nawet największych obiektów budowlanych o praktycznie dowolnym stopniu złożoności i skomplikowania. Ilość danych, które muszą być prezentowane projektantowi na ekranie jego komputera może być naprawdę ogromna. Dane te muszą być odczytane i przetworzone w ułamkach sekund, aby umożliwić wygodną pracę nad projektem. Zapotrzebowanie na wydajność wyświetlania 2D rośnie w postępie geometrycznym wraz ze złożonością modelu BIM. ARCHICAD od lat jest tu liderem, przede wszystkim dzięki niezwykle wydajnemu formatowi zapisu danych. Pliki zapisane w programie ARCHICAD są często kilkunastokrotnie mniejsze niż w innych programach, co w oczywisty sposób przyspiesza ich odczyt i przetwarzanie. Nie ma też dzięki temu potrzeby dzielenia projektu na części. ARCHICAD wprowadza kolejne istotne udoskonalenia zwiększające wydajność obrazowania graficznego, zapewniające płynną i natychmiastową nawigację 2D – niezależnie od rozmiarów i złożoności projektów. Wyświetlanie wypełnień złożonych elementów, wypełnień kryjących i przekrojowych jest przyspieszone dzięki akceleracji GPU. Co więcej, ARCHICAD został wzbogacony o opatentowany algorytm dla procesorów wielordzeniowych, dzięki któremu obliczenia na potrzeby płynnej nawigacji w 2D przygotowywane są w tle, wyprzedzając przyszłe operacje. Obsługa monitorów o wysokiej rozdzielczości (4K i 5K) pozwala oglądać projekty z większą ilością detali, również w systemie operacyjnym Windows.
Projektowanie parametryczne
ARCHICAD nie tylko przynosi nowe rozwiązania techniczne, lecz także udostępnia użytkownikom nowe narzędzia i procedury usprawniające projektowanie.
Szczególne znaczenie ma tu zestaw narzędzi Rhino – Grasshopper – ARCHICAD, łączący w sobie najlepsze dostępne rozwiązania informatyczne, zarówno na komputerach z systemem operacyjnym macOS, jak i Windows. Wykorzystanie tych narzędzi pozwala wyeliminować dotychczasową lukę pomiędzy projektowaniem koncepcyjnym i szkicowym, a modelowaniem informacji o budynku (BIM).
Nowe narzędzia umożliwiają rozbicie wybranych elementów programu ARCHICAD i przesyłanie ich danych na platformę Rhino-Grasshopper. Architekci mogą dzięki temu optymalizować i weryfikować projekty z wykorzystaniem szerokiej palety rozszerzeń Grasshopper i Rhino, w pełni wykorzystując zalety i możliwości projektowania parametrycznego w codziennej praktyce projektowania w technologii BIM.
Projektowanie systemów fasadowych
Całkowicie przebudowana funkcjonalność przegród strukturalnych zapewnia architektom wygodny zestaw narzędzi, pozwalający tworzyć systemy fasad oraz przegród wewnętrznych wykorzystujących struktury modułowe zorganizowane hierarchicznie. Projektanci mogą z łatwością tworzyć urozmaicone przegrody składające się z powtarzających się grup elementów, w zgodzie z lokalnymi wymogami dotyczącymi dokumentacji i zestawień materiałowych.
Dzięki konfigurowalnej i powiązanej ze skalą reprezentacji obiektów i struktur o dowolnym stopniu uszczegółowienia można spełnić wymagania wszelkich standardów dokumentacji. Zestawienia elementów zawierają listy wszystkich detali, utworzonych profili, słupków, a nawet drobnych akcesoriów uzupełniających. Dzięki udoskonalonemu połączeniu z programem Grasshopper ARCHICAD obsługuje procesy związane z projektowaniem parametrycznym. Projektanci mogą wykorzystać dowolne układy linii 2D, aby rozpocząć projektowanie elementów przegród strukturalnych w Grasshopper Canvas i zarządzać ich podelementami. Pozwala to tworzyć zachwycające fasady i struktury, korzystając definicji projektowania parametrycznego zawartych w nowej wersji programu.
Profile parametryczne
ARCHICAD udostępnia edytor profili złożonych, łączący w sobie siłę projektowania parametrycznego ze swobodą graficznego projektowania profili. Możliwości definiowania parametrycznych krawędzi w edytorze pozwalają tworzyć bardziej inteligentne profile dla ścian, belek i słupów. Krawędzie profili mogą być zmieniane dynamicznie, w odniesieniu do wybranego profilu lub całej ich grupy, z wykorzystaniem metod graficznych lub przez modyfikowanie parametrów w oknie ustawień.
Właściwości definiowane z użyciem reguł
ARCHICAD pozwala wykorzystywać wyrażenia logiczne i matematyczne do generowania parametrów opisujących cechy i właściwości elementów projektu. Można dzięki temu płynnie zarządzać informacjami zawartymi w projekcie, zwanymi komponentem „I” w BIM. Zautomatyzowane procesy logiczne i obliczeniowe pozwalają dynamicznie określać wybrane właściwości elementów, a następnie samoczynnie je aktualizują bez konieczności czasochłonnego i obarczonego ryzykiem błędów ręcznego wprowadzania danych. Wyrażenia logiczne i matematyczne można wykorzystać jako znaczniki lub do filtry pozwalające grupować wybrane elementy. Efekty tych działań mogą być prezentowane w dowolny sposób – graficznie, tabelarycznie lub geometrycznie. Dostępne operacje matematyczne, logiczne i tekstowe odpowiadają funkcjom znanym z arkuszy kalkulacyjnych. W zestawieniach interaktywnych wartości zawierające adres URL stają się aktywnym hiperlinkiem, co oznacza, że umożliwiają szybki dostęp do wszelkich połączonych stron internetowych oraz danych dostępnych online.
Profesjonalne wizualizacje
ARCHICAD wyposażony jest w najnowszy silnik renderujący Maxon CineRender (R19), który pozwala wykonywać niezwykłe hiperrealistyczne wizualizacje bezpośrednio w programie ARCHICAD. Renderingi można też tworzyć w dwóch trybach: stereo oraz w formie panoram 360°. Do dyspozycji użytkowników jest też kilka innych trybów renderingu, w tym też rendering szkicowy, pozwalający nadać wizualizacjom indywidualny wyraz, nawiązujący do tradycyjnych technik rysunkowych. Techniki renderingu mogą też wzbogacać przestrzenne zobrazowania tradycyjnych rysunków dokumentacji (przekroje 3D), uatrakcyjniając ich wygląd i ułatwiając odczytanie i zrozumienie idei projektu.
Możliwości integrowania rozwiązań branżowych z projektami budowlanymi sprawiają, że ARCHICAD, na przestrzeni lat, stał się czymś więcej niż tylko programem do projektowania w budownictwie. Model BIM powstający w programie ARCHICAD jest swego rodzaju wstępną realizacją przyszłej inwestycji, realizowaną w pamięci komputera. Każdy inwestor i każdy wykonawca wie, że jeśli realizuje się kilka obiektów według tej samej dokumentacji, to na pierwszym obiekcie zbiera się doświadczenia i odkrywa błędy, dzięki czemu kolejne obiekty budowane są szybciej i taniej. Czemu tej pierwszej realizacji nie przeprowadzić wstępnie, w komputerze? Program ARCHICAD, wyposażony w narzędzia wykrywania kolizji, we współpracy z branżowymi programami działającymi w środowisku Open BIM, pozwala przyspieszyć i zoptymalizować realizację przyszłych inwestycji, przyczyniając się do niebagatelnej redukcji ich kosztów. Może też posłużyć do precyzyjnego i pozbawionego błędów przedmiarowania, może też być narzędziem optymalizującym składane oferty i weryfikującym oferty przyjmowane. Wizualizacja postępu robót może być nieocenioną pomocą podczas prac budowlanych.
To nie koniec korzyści. Program BIMx firmy GRAPHISOFT, działający na urządzeniach mobilnych, pozwala korzystać na bieżąco z zasobów modeli powstałych w programie ARCHICAD wprost na budowach, przełamując ograniczenia papierowej dokumentacji.